شماره :
247
دوشنبه 1400/04/7 05:44

مینو معبودی و همکاران

برخی آثار برگزیده | مسابقه طراحی کتاب خانه عشایری

اعضای تیم: مینو معبودی، رضوان شهرابی فراهانی، حانیه قاسمی، محدثه محمودی 


کوچ ذات زندگی عشایراست، آن ها مدام در حال ییلاق و قشلاق هستند و زندگی شان پیوسته در گردش می گذرد. از این رو است که آنها ارتباط نزدیکی با طبیعت دارند و از زیر و بَم آن بسیار آگاه اند. نحوه ی زیست، الگوی سکونت، آداب و رسوم، طبیعت منحصر به فرد و سرانجام ایل راه ها از جمله جاذبه های دیدنی شیوه زندگی عشایر است. با تمام این ویژگی ها، زندگی عشایر با مشکلاتی هم مواجه است که اگر به آن توجه نشود باعث از بین رفتن این سرمایه ارزشمند اجتماعی می گردد.

ما در این طرح سعی کردیم با توجه و فهم زندگی و مراودات عشایر، بدون آسیب زدن به فرهنگ وسبک زندگی آنها، شرایطی را فراهم آوریم تا علایم برایجاد بسترهای فرهنگی در دل کوچ، همراه و عضوی از کوچ مسافران طبیعت باشیم.

در این طرح فضای نگهداری از کتاب ها و تجهیزات به صورت مخزن هایی متحرک با الهام از نحوه ی عملکرد بُلبرینگ طراحی شده تا در عین حفظ کتاب ها از آسیب های ناشی از جابجایی و شرایط آب و هوایی، حمل و نقلی آسان داشته باشد. این مخزن ها با این که وزن آنچنانی ندارند اما ممکن است تعداد کتاب ها باعث بالا رفتن وزن و مشکلات برای عشایر گردد به همین دلیل فرم مخزن به گونه ای طراحی شده تا خود امکان حرکت داشته باشد و همچنین بتوان به وسیله حیوانات، وسایل نقلیه موتوری و یا ماشین های عشایر آن را جا به جا کرد، درون این مخزن مبدل های تولید برق قرار داده شده است تا درحین حرکت نیز بتواند انرژی برق مورد نیاز عشایر را تامین و ذخیره کند تا در همه حال ابزاری مفید برای کوچ و عشایر باشد از دیگر ویژگی های این مخزن ها امکان تعبیه مبلمانی در دل آن هاست که میتواند بدونِ اشغال فضایی زیاد در کوچ و همچینین جا به جایی ساده مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر این برای تعریف فضایی با عنوان کتابخانه چادرهای مدولاری طراحی کردیم که ویژگی هایی چون تغییر ابعاد و اندازه و تغییر عملکردها و انعطاف پذیری فضا را فراهم می آورد و با توجه به ایلات و عشایر گوناگون میتواند در تعداد کم و یا زیاد موجود باشد و در عین حال پاسخ گوی موقعیت های فرهنگی عشایر گوناگون باشد، در ساخت این چادر ها به دلیل سازگاری با طبیعت و همچنین فرهنگ عشایر و پذیرفته شدن کتابخانه به عنوان عضوی از چادرهای عشایر از متریال های طبیعی که عشایر چادرهای خود را می سازند استفاده شده است که با وجود مخرن هایی کارآمد در دل آن ها میتواند نقش گذرهای اصلی یک ایل در طول شبانه روز را فراهم آورد.

 

افزودن دیدگاه جدید

X